Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Ağırman: Kartal Batı Merkez projesini engelleyen bakanlıktır30.3.2019 11:14:52

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kartal Batı Merkez projeleri hakkında yaptığı açıklamalara yanıt 25 ve 26. dönem CHP İstanbul Milletvekili adayı Mimar Metin Ağırman’dan geldi. 

Ağırman, Kartal Belediyesi’nin Batı Merkez Etap 1 ve 2 projelerine ait planları 5 yıldır beklettiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve AK Parti Kartal Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek’e “Gerçekleri gizliyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

ALGIYLA DEĞİL BİLGİYLE GELECEĞE BAKMAK İSTİYORUZ

Mimar Metin Ağırman’dan Bakan Murat Kurum’a “Batı Merkez Etap 1 ve 2” yanıtı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kartal Batı Merkez projeleri hakkında yaptığı açıklamalara yanıt 25 ve 26. dönem CHP İstanbul Milletvekili adayı Mimar Metin Ağırman’dan geldi. Ağırman, Kartal Belediyesi’nin Batı Merkez Etap 1 ve 2 projelerine ait planları 5 yıldır beklettiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve AK Parti Kartal Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek’e “Gerçekleri gizliyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

Geçtiğimiz gün Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yapılan bir etkinlikte konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Etap 1 ve 2 riskli alan 5 yıldır Kartal Belediyesinde bekletildiğini belirtmişti. AK Parti Kartal Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek ise kendi adına basılan broşürlerde, Kartal Belediyesi’nin Batı Merkez Etap 1 ve 2 projelerine ait planları 5 yıldır beklettiğini göreve geldiğinde planları 8 ay içerisinde onaylatacaklarını belirtmişti. 

Siyasi rant devşirilmeye çalışıyor

Konuyla alakalı gazetemize açıklamada bulunan 25 ve 26. dönem CHP İstanbul Milletvekili adayı Mimar Metin Ağırman Bakan Kurum ve AK Parti adayı Taşyürek’e şu sözlerle tepki gösterdi; “Hem bu konunun tüm detaylarına hakim bir mimar olarak, hem de bölge sakini olarak söylüyorum. Bakan ve AKP adayı Etap1 ve Etap2 planları ile alakalı konuyu çarptırıp siyasi rant devşirme hevesiyle Kartallı’dan gerçekleri gizliyorlar.”

5 Yılda 5 Bakan değişti

Planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sudan sebeplerle ötelendiğini belirten Ağırman sözlerini şöyle sürdürdü; “Kartal’ın önünü açacak ve depreme dayanıksız birçok binanın yenilenmesini sağlayacak Batı Merkez planlarının önü sürekli olarak AK Parti Hükümetinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kesilmek istenmiştir. Plan çalışmalarının başladığı 2013 yılından bugüne bakanlıktaki Bakan istikrarsızlığı bu işin uzamasının en önemli sebebidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda son 5 yılda 5 defa bakan değişti. AKP Hükümetinin bu istikrarsızlığı nedeniyle Kartal Etap 1 ve 2 planları sudan sebeplerle bakanlar tarafından onaylanmadı.”

Ağırman yaşanan süreci anlattı

Ağırman açıklamalarını şu cümlelerle devam ettirdi; “Kartal Belediyesi olarak can ve mal kaybını ortadan kaldıracak, Kartal’a yeni bir vizyon katacak bir bakış açısıyla, Kartal’ın geleceğine damga vuracak bir proje hazırladı. Çalışmalar yapılırken bu projenin etkileyeceği alanda yaşayan vatandaşlarla idare hep uzlaşı içerisinde çalıştı. Ya bu proje hakkında Bakan beye eksik bilgiler vermişler. Ya da sayın Bakan buradan yerel seçimler öncesi siyasi bir rant devşirme telaşında. Öncelikle Etap 1 alanı 2009 öncesi İBB’nin yaptığı planlarda özel proje alanı olarak belirlenmişti. Bu projeye  göre  orada yaşayan hak sahiplerinin elindeki daireler ve dükkanlar kamulaştırma yoluyla mülkiyet olarak tamamen İBB’nin eline geçiyordu. Kısaca burada yaşayan herkes tasfiye ediliyordu.

Vatandaşın tasfiyesini CHP önledi

Bildiğiniz üzere 2009 öncesi Kartal ve İBB, AK Parti’nin yönetimindeydi. Bizlerin hukuki mücadelesi ile bu özel proje alanı iptal edilmiştir. 2009’da CHP’nin iktidar olduğu dönemde burası plansız bir alanda kalmakta iken, Sayın Altınok Öz, “Burasını yıkmak ve yapmak bana nasip olacaktır” demişti. Burada bulunan bina stoku  tamamına yakını yıpranmış ve sağlıksız bir durumda. Bizlere anlattığı projede herkes bire bir haklarına yeniden kavuşacak, insanlar daha sağlıklı ve güvenli dairlerine ya da dükkanlarına kavuşacaktı. Bildiğiniz üzere 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu ile bazı dönüşümlerin önü açıldı. Artık kentsel dönüşüm ya da yerine dönüşüm için hak sahiplerini mağdur etmeden bir plan hazırlanması gerekiyordu. Etap 1 denilen alan plansızdı ve dönüşümü bekliyordu.

Etap 2 Planlarının ortaya çıkışı

Yine Kartal’ı ikiye bölen bir tren yolu var. Gebze-Halkalı Marmara ray hattının yeniden yapılma süreçleri başladığında Kartal’ı ikiye bölen tren yolunun yer altına alınması fikri Kartallılara paylaşıldı. Konu DHL ile görüşüldü. Tam bu sırada  Etap 2 hazırlandı.  Böylece her iki alanın da planlanma süreci başlatıldı. Bu süreci hızlandırmak üzere Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu bakılması sebebiyle Etap 1 ve 2 ile ilişikli öneri halindeki projeler bakanlığa gönderildi. Burada resmi kurumların da olumlu görüşleri doğrultusunda yıpranmış ve depreme dayanıklı olmayan bina stoğunun çokluğu ile birlikte  özellikle Etap 1’de  planlama açısından yaşanan mahkeme süreçleri, iptal edilen planlar ve olumsuzluklarla birlikte yaşanacak İstanbul deprem öncesi halkımızın can ve mal kaybını önlemek üzere Kartal Belediyesi’nin önerisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı çalışmalar ve kabuller sonrasında bakanlar kurulu kararıyla  Etap 1- 2 denilen alan batı merkez projesi adı altında riskli alan edildi.”İLGİLİ HABERLER