Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Atatürk Ehl-i Beyt soyundan geliyor1.9.2017 17:17:30
“Atatürk Vatandır” sempozyumunun finalinde konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk'ün ehl-i beyt soyundan geldiğini ileri sürdü.
Trabzon’da Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi hakkındaki “Atatürk Vatandır” adıyla sempozyum düzenlendi.
 
11 saat süren semyozyumun finalinde konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Ehl-i Beyt soyundan gelen Mustafa Kemal doğan bir güneştir” dedi.
 
 
Sempozyumun onur konuğu olan BTP lideri konuşmasına Atatürk'e yapılan haksızlıkları sıralayarak başladı:
 
"Mustafa Kemal Atatürk'ün Allah gani gani rahmet eylesin. Bu millete o kadar çok ortak paydası var ki. Bu ortak paydaları görmeden bu zatı inkar ediyorlar. Sadece O değil, annesi inkar edildi, namusuna dil uzatıldı."
 
Haydar Baş, Atatürk'ün soyağacını şöyle aktardı:
"Mustafa Kemal hem anne hem de baba soyundan seyyiddir. Zübeyde Hanım'ın soyu Şemsi Tebrizi'ye dayanmaktadır. Şeyhülislam Seyyid Hacı Feyzullah Efendi'nin soyundandır. Bu soydan Hz. Ali'ye, Hz. Fatıma, Hz. Peygambere ulaşıyor.
Osmanlı arşiv kayıtlarında babası Ali Rıza Efendi'nin seyyid olduğu yazılıdır. Osmanlı arşivlerindeki evkaf defteri kayıtlarında 1857-1868 tarihleri arasında Selanik'te Evkaf İdaresi'nde katib-i meclis Es Seyyid Ali Rıza Efendi namıyla meclis katibi olarak görev yapmıştır. Seyyid ne demek peygamberin torunu. Yani annesi ve babası seyyid, Ehl-i Beyt'ten."

Atatürk Kutbul Aktab'dır

Prof. Dr. Haydar Baş Atatürk'ün manevi kimliği ile ilgili de yeni bir iddiayı gündeme getirdi:
"Atatürk kendi lisanı ile diyor ki "Ben Meydan Dedesi Kemal'im. Meydan dedesi ne demek? Evliyaların başı Kutbul Aktab demek. Onun için O'nun kabrini ziyaret ederken kesinlikle abdestli olun. Öyle bir insanın yanına gidiyorsunuz ki Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı, Paşa... Hazrol vaziyetinde duracaksın. Öyle dur bak ne alıyorsun oradan? Onu kuşatan sülalesi. İmam Ali Efendimiz, Hz. Fatıma Anamız...

Ehl-i Beyt soyundan olan Atatürk'ün aynı zamanda muazzam bir Kur'an kıraatı vardı.Türkiye bunu da bu tarihi sempozyumda öğrenmiş oldu.

Bakıyorsun her tarafı aydınlatmış. Kur'an-ı Kerim okuyor, çok mükemmel kıraatı var. Okuduğu Kur'an'dan dinleyenlerin tamamı ağlıyor.
 
 
Osmanlı padişahlarınının Hristiyan anneleri

BTP lideri, Osman Bey ve Orhan Bey hariç padişahların annelerinin tamamının gayrimüslim olduğunu ifade etti.

Tek tek bu isimleri okuyan Prof. Dr. Haydar Baş neden bu listeyi okuduğunu şöyle izah etti:
"Bunlar gayrimüslim olduğu için ben bişey demiyorum, yanlış anlamayın. Bunlar dediler ya "Atatürk gavur, padişahlar Müslüman" Ben de onların soylarını ortaya çıkartıyorum. Demeseydiler karıştırmayacaktık bunları."


İLGİLİ HABERLER