Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Gazete tirajları çakıldı... Yeni okur neyi tercih ediyor?29.07.2017 09:50:21
İstatistik kurumuna göre gazete ve dergilerin yıllık tirajları yüzde 20 azaldı. Rakamların şişirilmiş olduğunu da düşünürsek durum daha vahim. Peki, okurlar ne okumak istiyor?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2016 yazılı medya istatistiklerini yayımlamasıyla birlikte “yeni medya” tartışması yeniden alevlendi. TÜİK’ten yapılan açıklamada gazetelerin ve dergilerin sayısının 2015 yılına göre yüzde 7.9 düştüğü, yıllık tirajların ise yüzde 20 azaldığı açıklandı. Türkiye'de geçen yıl yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 705 milyon 225 bin olurken, bunun yüzde 94,1'inin gazetelerden oluştuğu kayıtlara geçti.

TÜİK verileri bunu gösterirken Basın İlan hakkı ve reklam almak için tirajların şişirildiği gerçeği de hesaba katılmalı. Resmi satış rakamlarına bakıldığında, pek çok gazetenin basın ilan geliri için önemli bir seviye olan 100 bin satışının hemen üstünde durduğu görülüyor. Bu rakamlarda onca gündem değişimine rağmen hemen hiç oynama olmuyor. Rakamları fazla gösterme de hesaba katıldığında ülkemizdeki gazete-dergi satışlarının daha da düşük olduğu söylenebilir.

Dünyada da değişim var
Peki dünyada durum nasıl? Çin ve Hindistan’da tirajlar artarken, Kuzey Amerika’da, Avrupa’da ve Ortadoğu’da gazete tirajları süratle düşüyor. Dijital platformlara yönelişin ise çok arttığı görülüyor. We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporu internet, mobil ve sosyal medya kullanıcı istatistikleri konusunda önemli bilgiler sunuyor.

Araştırmaya göre;
»Dünyanın yarısından fazlası artık en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor.

»Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi en az bir cep telefonu sahibi.

»Dünya genelinde web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonundan geliyor.

»Dünyanın dört bir yanındaki mobil bağlantıların yarısından çoğu artık “genişbant”

»Dünya nüfusunun beşte birinden fazlası son 30 gün içinde alışveriş yaptı.

Türkiye’de 2016 Ocak ayından bu yana internet kullanıcı sayısının %4 ile 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcısı sayısının ise %14 ile 6 milyon arttığını görüyoruz. Ülkemizde sosyal medyayı mobilden kullanan kişi sayısı ise son bir yıl içerisinde %17 oranında artmış durumda.

Oxford’dan ilginç bulgular
Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışma Enstitüsü Dijital Haber Raporu'na göre Türkiye’de internet kullanıcılarının %73'ü sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak görüyor. Bu oran, 2015'te %67 idi ve Türkiye, raporun kapsadığı 18 ülkeden, sosyal medya platformlarının en yüksek oranda okur tarafından haber kaynağı olarak kabul edildiği ülkeydi. Akıllı telefon kullanımının artması, ülkede gazetelerin kutuplaşması, sansür gibi nedenlerle geleneksel medyadan uzaklaşma söz konusu.

Yeni okur davranışı
Haberi ve içeriği anlık olarak dijitalden takip eden okurlar, okuma ihtiyaçlarını edebiyattan ve fikir gazetelerinden karşılama eğilimini sürdürüyor. Kitap satışlarında düşüş değil artış söz konusu. Popüler edebiyat dergileri az da olsa bir kıpırdanışa işaret ediyor. Bu dergiler içeriğini dijitalde yayımlamıyor ancak insanlar içinden belli bölümleri sosyal medyada paylaşıyor.

Sosyal medyadan haberi aldığını düşünen okurlar daha derinleşmiş yayınları okumayı sürdürüyor. Ancak gelecek kuşakların dijital ile ilişkisi arttıkça ve yazma-okuma alışkanlığı değiştikçe kâğıttan kopmanın sürebileceği düşünülüyor. Yayıncılar bununla ilgili önlemler almaya çalışıyor.

***

CAN ÖZ: Fikrin esas alındığı yayınlar okunuyor
Can Yayınlarının Sahibi Can Öz’e TÜİK verilerini nasıl okumamız gerektiğini sorduk. Yavaş gazeteciliğe bir geçiş olduğunu aktaran Öz, görüş yazıları ve geniş değerlendirmelerin yer aldığı yazıların okunduğunu söyledi.

Günümüzde insanların dünyada ve Türkiye’de gelişen olayların anında çözümlenemediği için detaylı bir araştırma yapma ihtiyacı duyduğuna dikkat çekti. Son dönemde yaygın şekilde okunan dergilerin de bu akımın ürünü olduğunu belirtti. Kitapların hala ciddi bir etkisi olduğuna değinen Öz, bu konuya ilişkin kitapların okuma oranının hala yüksek olduğuna işaret etti. Gazetecilik alanında ise ‘’Reytingden ziyade gazetecilik onurunu öne koyan bir açının yakalanması boyutu değiştirdi. Basın özgürlüğü açısından farklı ve zor bir döneme giriliyor fakat gazeteciliğin önemi önümüzdeki dönemde daha da artacak” dedi.

 

Deniz Coşan- Dilara Kan

Birgün

 İLGİLİ HABERLER