Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Ethem Baran, 66. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi oldu11.5.2020 17:37:38
66. Sait Fait Hikâye Armağanı’nın sahibi Ethem Baran oldu. Ödül, Döngel Dünya adlı eserine oy birliğiyle verildi.


Doğan Hızlan başkanlığında; Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’in üyeliğinde belirlenen 10 hikâye kitabı arasından seçilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki sahibi İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Döngel Dünya adlı kitabıyla Ethem Baran oldu.

Ödül gerekçesi, “Sait Faik’in özellikle son yıllarında ağırlık verdiği “doğa”nın şiirsel bir söylemle inşasına ilişkin biçemini, özgün bir dile getirişle yeniden ürettiği gerekçesiyle Ethem Baran’ın, Döngel Dünya adlı eserine oy birliğiyle verilmiştir” diyerek açıklandı.

Geçtiğimiz yıl Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi Nohut Oda isimli kitabıyla Melisa Kesmez olmuştu.

ETHEM BARAN KİMDİR?

1962 yılında Yozgat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamladı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü (1983) mezunu. Baran, yüksek lisans çalışmasını da aynı bölümde, Güzel Sanatlar Eğitimi alanında tamamladı. Bir süre Ağrı Millî Eğitim Müdürlü’ğünde çalıştıktan sonra Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü’nde eğitim uzman yardımcısı olarak görev yaptı. Bir süre Gazi Üniversitesi’nde ders verdi. Ardından MEB Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından çıkarılan Millî Eğitim dergisinde çalıştı.

İlk desenleri ile hikâyelerini 1978 yılından itibaren Hisar dergisinde yayımlamaya başlayan yazarın eserleri daha sonra Millî Kültür, Millî Eğitim, Doğuş, Töre, Gençliğin Sesi, Dergâh, Adam Öykü, Türk Edebiyatı, Dolunay dergilerinde yayımlandı. Kurutulmuş Gül Mevsimi kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği 1994 Hikâye Ödülü’nü, Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı ile 2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı.

Unuttuğum Bütün Akşamlar (2005), Bozkırın Uzak Bahçeleri (2006), Evlerimiz Poyraza Bakar (2009), Bulut Bulut Üstüne (2011), Zira (2015) adlı öykü kitapları ile Yarım (2008) ve Emanet Gölgeler Defteri (2013) adlı romanları vardır.İLGİLİ HABERLER