Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Avrupa'dan Asya'ya... 'Saz'ın izinde!8.4.2019 13:16:41
Berlin’de bağlamayla tanıştıktan sonra tutkuyla bağlanan müzisyen Petra Nachtmanaova, Berlin’nden Balkanlara, İstanbul’dan Anadolu’ya, Kafkaslardan Azerbaycan’a ve İran’a kadar bağlamanın izini sürerek ‘Saz’ belgeselini çekti.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 'nın düzenlediği 38. İstanbul film festivalinde gösterimi yapılan Saz belgeseli Arte / ZDF yapımı. 

Saz, aslen Polonyalı olup Berlin’de yaşayan, bağlama çalan ve çok iyi Türkçe konuşan Petra Nachtmanova’nın Balkanları, Türkiye ve Kafkasları katedip Horasan’a dek farklı saz türlerini ve onunla yapılan müziği araştırdığı bir belgesel.

Bosna – Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’a uzanan bu yolculukta Türkiye’den Erkan Oğur, Erdal Erzincan, Murat Ertel ve Ayşe Sewaqi dahil birçok kişiyle röportajlar yer alıyor.

Petra Nachtmanova Aydınlık Gazetesi muhabiri Eren Öztürk'e konuştu. Aydınlık'ta yayınlanan röportaj şöyle: 

Öncelikli sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Viyana doğumluyum, Polonyalı annenin ve Çek bir babanın kızıyım. 10 sene önce Berlin’e taşındım.

■ Bağlama çalmaya nasıl başladınız? Neden bağlama?

Bağlamayı Berlin’de keşfettim. Bir sürü dernek var, saz kursları var ve pazar günleri gençler bağlamalarını sırtında taşıyıp kurslara gidiyor. Kreuzberg’te bağlamayı görmemek nerdeyse imkansız. İlgilendim ve kursa katıldım.

■ Böyle bir belgesel çekme fikri nasıl oluştu? Amacınız neydi?

Ben bir araştırma projesi düşünüyordum aslında. O zaman daha üniversiteydim. Sonra yolculuk fikri çıktı. Ama belgesel fikri yönetmenimiz Stephan Talneau’dan geldi.

ENSTRÜMANDAN FAZLASINI BULDUM

Petra%20Nachtmanova
Petra Nachtmanova

■ Saz filminin çekim sürecinde neler hissettiniz? Neler yaşadınız?

Evimden beş bin kilometre uzakta sadece bir enstrümanın izini sürdüğümü düşünüyordum ama daha fazlasını buldum. Çok güzeldi, özellikle şehir dışında köylerde zaman geçiyordu. Şehir dışında müzikle ilgilenmek ayrı bir zevk. Özellikle bağlamayla. Zaten köy enstrümanıdır, yol enstrümanıdır. Şehirden çıkan bir şey değil. Sonra tabii insanlarin misafirperverliği ve insanlarin yetenekleri çok etkileyiciydi.

■ İzlediğimiz kadarıyla siz de iyi derece bağlama çalıyorsunuz. Türküleri söylerken sözlerini anlamakta zorlandığınız oldu mu?

Tabii ki. Türkçe zaten hiç kolay değildi benim için. Mantığı çok ters geliyordu Avrupa dillerine göre. Size de Almanca ya da İngilizce belki ilk zamanlarda da ters geliyordur. Ondan sonra yabancı dilde şiir anlamak daha da zor, metaforlar var, kültürel bilgi lazım, coğrafyaya ait yaşam bilgisi lazım, ona göre tarih anlayışı lazım. Bazı şeyleri belki hiç anlayamayacağım.

■ Bu projeden sondaki hedefleriniz nelerdir?

Bir kaç albüm fikrim var, hem "Saz" filmi yolculuğunda öğrendiğim parçaları kayıt etmek istiyorum hem de başka projelerim var.

AŞIK VEYSEL’İN SÖZLERİ EVRENSEL

■ Kendinizi en yakın hissettiğiniz Türk aşığı kimdir?

Benim için Aşık Veysel çok özel. Hem ilk duyduğum aşık hem de Anadolunun ruhunu taşıyan bir aşık. Doğaya yakın, kavgadan uzak... Aşık Veysel’in sözleri bence çok evrensel, herkes girebilir, bakabilir onun içine. O sadelik bence dünyanın en zor şeyi. İnsanlık, kardeşlik işte.

■ Bağlama ve türküleri kendi icra ettiğinizde çevrenizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Berlin’de kocamla beraber aylık bir halk müziği gecesi yapıyoruz, Anadolu’dan, Kafkasya’dan, Balkanlar’dan, Doğu Avrupa’dan halk müzikleri çalıyoruz. O gecelerde bağlama hep var ve ilgi çekiyor. Bir sürü Avrupalı da geliyor; Almanlar, Fransızlar ve tabii Türkler, Kürtler,İranlılar... Berlin böyle karışık bir yer biliyorsunuz. Bunun için seviyorum.

ORTA AVRUPA’DA HALK MÜZİSYENİ YOK

■ Aydınlık gazetesi vasıtasıyla okuyuculara bir mesajınız var mı?

Ben dışardan bir göz olarak Anadolu’nun bütün halklarına şu yaşadığınız muhteşem coğrafyaya, şu kültürel zenginliğinize, musiki ve edebi hazinelerinize sahip çıkın demek istiyorum. Bizim halk kültürümüz sizin kadar canlı değil artık. Bizim köylerle bağlantılarımız koptu. Köyde halk müzisyeni kolay kolay bulamazsınız Orta Avrupa’da. Siz ona izin vermeyin, halk sanatını yaşayın ve yaşatın, doğayla barışık ve kardeşçe.

 İLGİLİ HABERLER