Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Anadolu İnançları Projesi: İnanış Ezgileri30.1.2017 08:38:30
Anadolu’nun binlerce yıllık inançları olan Alevi, Ezidi, Katolik, Ortodoks, Protestan, Sefarad/Yahudi, Sufi, Süryani, Şaman, Zerdüşt inançlarına ait ezgiler, dans ve ritüellerin sahneleneceği İnanış Ezgileri projesi kapsamındaki ilk konserler başlıyor...

İnanış Ezgileri, Gülcan Koca yönetiminde sizleri Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden beslenen inanç ezgilerini, dans ve mitolojik hikayelerle harmanlayarak mistik bir yolculuğa davet ediyor.

Bugün Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan konserin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

İNANIŞ EZGİLERİ ANADOLU İNANÇLARI KONSERİ
 
Yer: CKM Büyük Salon
 

İNANIŞ EZGİLERİ KENDİLERİNİ BÖYLE TANIMLIYOR

Neden Anadolu İnançları?

Doğu’yla Batı’nın, Asya’yla Avrupa’nın kesiştiği kadim Anadolu toprakları binlerce yıllık tarihinde bir çok inanca ve kültüre tanıklık etmiştir. Kuşkusuz her biri diğerinden renkler almış ve diğerine izler bırakmıştır. Bugün sahip olduğumuz zenginlik ve eşsiz kültürel kaynaklar bu renklerin ve izlerin ahenginin bir sonucudur.

İnancın, dünyanın bir çok yerinde biririnden çok farklı biçimlerde tezahür ettiği görülse de; bize göre tüm inanç sistemlerinde ortak bir “öz” vardır. Biz bu öz’ün peşine düştük. Bu öz’ü anlatabilmek için de en iyi kaynakların üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarındaki inanç sistemleri olduğuna karar verdik.


Neden İnanış Ezgileri?

İnsanlar dünyanın herhangi bir yerinde inançlarını dile getirirken çok sık bir şekilde ezgilerden yararlanmıştır. Bu yararlanma bazen o inancın ibadeti içindeki genel ezgilerinin dile getirilmesi yoluyla, bazen de yerel kültürel kaynaklar aracılığıyla olmuştur.

Günümüzde müzikle farklı bir bakış açısı sunmanın en güzel cevap olacağını düşünüyoruz. Çünkü; sanatın toplum bilinçaltını rahatlattığını biliyoruz. Ortak bir öze ve kaynağa sahip olduğuna inandığımız tüm inanış ezgilerinin, bu düşüncelerimizi en iyi şekilde anlatabileceğimiz kaynaklar olduğuna inanıyoruz.İLGİLİ HABERLER