Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimini Ersin Tatar kazandı19.10.2020 10:57:43
Ersin Tatar, oyların yüzde 51,74'ünü alarak KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı oldu.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar kazandı.

Ersi Tatar, oyların 51,74'ünü, alarak KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı olurken, rakibi Mustafa Akıncı oyların 48,26'sını aldı. Seçimi kaybetmesinin ardından siyasi hayatını noktaladığını açıklayan Akıncı, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede "Hem Tatar’ı hem bu sonucun çıkmasında rol oynayanları da tebrik ederim" dedi.

Tatar ise, "Oy veren, vermeyen herkese teşekkürler. Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek. Kıbrıs Türk'ü her şeyin en iyisini, en güzelini hak ediyor. Verdiğim her sözü tutacağım. Herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda yaşam mücadelesi verirken, bizlere her zaman yardım eden Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürü borç sayarız. Seçim malzemesi yapmak için anavatan Türkiye'ye laf uzatanları kınıyoruz" ifadesini kullandı. KKTC, ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandığa gitti. YSK'den yapılan açıklamada, ülke genelinde seçime katılım oranının yüzde 61,03 olduğu belirtildi.

KKTC'de eski Cumhurbaşkanı bağımsız aday Mustafa Akıncı ile Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı için yarıştı. Bugün saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de tamamlandı ve oy sayımına başlandı.

Oyların yüzde 51,74'ünü (67 bin 385 oy) alan Ersin Tatar, KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı oldu. Mustafa Akıncı ise yüzde 48,26 oy oranı ve 62 bin 858 oy aldı.İLGİLİ HABERLER