Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Madenciler kararlı: "Geri adım atmayacağız"15.10.2020 15:39:58
Hakları için Ankara'ya yürümek isteyen madencilerin Soma'da bekleyişi jandarma ve polisin ablukası altında sürüyor.

Soma'da hakları için Ankara'ya yürümek isteyen madencilerin bekleyişi sürüyor. Dün Ankara'da Enerji Bakanlığı ve TKİ ile yapılan görüşmelerden çözüm odaklı herhangi bir sonuç çıkmadı. Soma faciasında ölen 301 madencinin mezarında bekleyişlerini sürdüren madencilerin etrafı polis ve jandarma tarafından sarılmış durumda. Alanda Manisa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda polis ekibi bulunurken, cemselerle alana getirilen jandarmalar ise kalkan ve coplarla çıkış yolunu kapattı. Bekleyişlerini sürdüren madenciler ise hakları için Ankara'ya yürümekte kararlı.

'GÖRÜŞMELERİ ÖNEMSİYORUM'

Bağımzı Maden İş Sendikası Uzmanı Kamil Kartal, görüşmeyi olmasını önemli bulduklarını ancak bir sonuç çıkmadığını söyledi. Kartal, "Devletin bir bürokratı da olsa görüşme kanalının açılması açısından önemli. Ancak bu kanallar sorunu çözecek kanallar değil. Bir parça belki bizi dinlemeye anlamaya çalışan, belki bizden duyduklarını bakanlık düzlemine taşıyacakları görülüyor. Oysa zaten sayın bakanın kendisi de parlementoda grubu bulunan bütün partilerin yetkilileri de aslında yaşanmakta olan sorunu biliyorlar. Bu sorunun bir kısmını çözen iradenin kalan kısmını da çözmesi gerekiyor. O açıdan da dünkü görüşmeyi
önemsiyorum, vali beyle yaptığımız görüşmeyi önemsiyorum. Bundan sonraki görüşmeleri de de önemsiyoruz. Görüşmelerden birşey çıkmadı. Çıkmayacağı da zaten belliydi" dedi.

'MEZARLIKTA SIKIŞIP KALMAYACAĞIZ'

Ankara'ya yürümekte kararlı olduklarını vurgulayan Kartal, şöyle devam etti: "Yürümekte kesin kararlıyız. Bunu vali beyle yaptığımız görüşmede de bugün kaymakamlıkta yaptığımız görüşmelerde de söyledik. Biz asla bu sorun çözülmeden Soma'ya dönmeyeceğiz. Burada mezarlıkta da sıkışıp kalmayacağız. Bir tarafı foseptik çukuru olan, bir tarafı mezarlık olan bu alanda bizi ablukaya almış durumdalar. Bu ablukayı mutlaka dağıtacağız. Türkiye kamuoyu Soma'yı 301 madencinin katledilmesi ile tanıyor. 301 katledildi ancak Soma'da neredeyse 18'inci yüzyıl vahşi kapitalizmi uygulamaları kesintisiz olarak devam ediyor. Maden sektörü geliştikçe, tam mekanizasyona geçildikçe, üretim kapasitesi arttıkça iş kazaları artıyor. İş güvenliği için gerekli önlemler alınmadığında felaketlerin önü açılıyor. Doğru dürüst iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmıyor. Üretim odaklı ilişkiler devam ediyor. Bunlara karşı da Bağımsız Maden İş Sendikası mücadelesini güçlendirerek devam ediyor."

Madenci Metin Aslan da haklı mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini söyleyerek, "Kararlılığımız tam haklarımız için Ankara'ya gideceğiz. Bu ablukaya bir vatandaş olarak üzüldüğümü belirtiyorum. Yasalara kurallara uyuyoruz. Ben haklıysam mücadeleme devam ederim" dedi.İLGİLİ HABERLER