Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Venezuela Uluslararası Dayanışma Komitesi, BM'nin raporunu reddetti18.9.2020 19:00:29
Venezuela Uluslararası Dayanışma Komitesi, Birleşmiş Milletler Bağımsız Misyonu’nun Venezuela ile ilgi hazırladığı raporu reddettiğini açıkladı.


Misyon, 2019 yılı Eylül’ünde 12 Latin Amerika ülkesi ve Kanada’dan oluşan Lima Grubu’nun önerisi üzerine BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı tarafından atanan üyelerle oluşturulmuş ve bu yıl Eylül ayında rapor sunmak üzere görevlendirilmişti. Venezuela’nın BM Daimi Temsilcisi Jorge Valero, söz konusu kararı “düşmanca” ve “utanç verici”  olarak nitelemişti.

Uluslararası Dayanışma ve Barış İçin Mücadele Komitesi Başkanı Carolus Wimmer, BM İnsan Hakları Komisyonu Bağımsız Misyonu tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan raporu reddettiğini ve bahse konu raporun ciddi ve bilimsel bir araştırma için gerekli parametreleri yerine getirmediğini belirtti. Wimmer, raporun sonuç kısmında hiçbir sağlam kanıt olmamasına rağmen, hükümlere yer verdiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun geçtiğimiz seneki kararnamesiyle; 2014 yılından bu yana Venezeula’da işlendiği öne sürülen yargısız infazlar, zorla alıkoymalar, işkenceler, keyfi tutuklamalar ve diğer yasadışı eylemlerin söz konusu olduğu 223 davayı araştırma görevini üstlenen Misyon, geçtiğimiz Çarşamba günü bir rapor yayınladı. Raporda, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve iki Venezuelalı Bakan doğrudan insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor. Carolus Wimmer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Jorge Arreaza’nın raporun titiz bir metodolojiye sahip olmadığına dair açıklamalarını destekliyoruz; bu metin, sosyal medyadan, Venezuela Hükümeti karşıtı bazı yayın organlarından ve gizli tanık olduğu varsayılan kişilerden alınan bilgilere dayanmaktadır” dedi.

Bir dönem Latin Amerika Parlamentosu Başkanlığı görevini yürüten Wimmer, sözü edilen Birleşmiş Milletler Misyonu’nun herhangi bir kanıtlanabilir belge olmaksızın Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nı, Savunma Bakanı’nı ve İçişleri Bakanı’nı insanlığa karşı suç işlemekten sorumlu tuttuğunu ve hatta Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin harekete geçmesini talep ettiğini vurguladı. Wimmer, Misyonun bir yargıç gibi davranarak hükümler açıkladığının altını çizdi. Misyonun titiz bir araştırma gerçekleştirme yükümlülüğü olduğunu belirten Wimmer, “Pandemi kısıtlamaları sebebiyle Venezuela’ya bile gelmeden, örneğin yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Affı ile salıverilen ve hiçbir işkenceye maruz kalmadıklarını açıklayan kişilerin davalarından söz edilen muğlak bir rapor hazırlandı” dedi. “Bu rapor bizlere, ellerinde insan haklarının ihlaline dair hiçbir kanıt bulunmaksızın askeri müdahaleleri meşrulaştırmak için Libya ve Irak Hükümetlerini sorumlu gösteren, bazı örgütlerin faaliyetlerini fazlasıyla hatırlatmaktadır” diyen Wimmer, merkezi Yunanistan’da bulunan Dünya Barış Konseyi’nin üyeleri olarak bu raporun tekrar gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Carolus Wimmer yaptığı açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı: “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda denetleyici kurum olarak bulunan Uluslararası Dayanışma Komitesi olarak, Venezuela halkının insan haklarına hiçbir hassasiyet göstermeyen bu raporun, Covid-19 pandemisi döneminde ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve kurumsal krizin derinleşmesine katkı sağlamasından üzüntü duyuyoruz”.İLGİLİ HABERLER