Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Ağbaba ve Ünver, maden işçilerini yalnız bırakmadı11.9.2020 18:15:47
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ermenek ilçesinde alacakları için eylemde olan maden işçilerini ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ermenek ilçesinde tazminat ve ücret alacakları için eylemde olan maden işçilerini ziyaret etti. İşçilerin sorunlarını tek tek not alan Ağbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla geldiğini söylediği anda işçiler alkışladı.

Ağbaba, Anayasa’ya göre madenlerin devredilemeyeceğini ve devlete ait olduğunu vurgulayarak, “Anayasa’nın sağından solundan dolanılarak, devletin madeni özel şirkete veriliyor. Şimdi bu madenleri verenler nerede, ortada yok. Buradaki mağduriyeti kimse görmüyor” dedi.

Millet İttifakı olarak işçilerin sorununu duyurmanın boyunlarının borcu olduğunu açıklayan Ağbaba, “Burası kimsenin babasının çiftliğinin malı, dingonun ahırı değil. Burası insanların çoluğuna çocuğuna ekmek parası götürebilmek, ayakkabı alabilmek için hayatını riske atarak emek verdiği yerdir. Burada kimse sorumluluktan kaçamaz, sorumluluk ülkeyi yönetenlerindir” diye konuştu.

Soma ve Ermenek’te yaşanan maden facialarını hatırlatan Ağbaba, “Soma’da, Ermenek’te yaşadınız ancak bu kadar sizin kaderiniz olmayacak. Sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağımızı bilin. 100 kere daha gelmemiz gerekirse de sizin yanınızda olduğumuz bilin. Bu zulmü size yaşatanların Allah belasını versin. Bu ekmek davası, siyasi dava değil” ifadelerini kullandı. İLGİLİ HABERLER