Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Ağbaba: "İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik artıyor"10.9.2020 15:50:22
Ağbaba: “İşsizlik, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik artıyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Bankacılıktan anlamayanı banka yönetimine, bilimden anlamayanı TÜBİTAK’a, ekonomiden anlamayanı maliyenin başına getirsen, Türkiye’nin geleceğini böyle karartırsın” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, son açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba,  “İşsizlik, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik artıyor. Beceriksiz ve sistemsiz tek adam yönetimi gençlerin geleceğini çalmaya devam ediyor” dedi.

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişi, istihdam oranı ise 4,0 puanlık azalış ile yüzde 42,4 olduğunu hatırlatan Ağbaba, şunları söyledi:

“İstihdam oranı azalıyor, işsizlik artıyor. Bu oran Fransa’da yüzde 69, İngiltere’de yüzde 79, Bulgaristan ve Romanya gibi az gelişmiş ülkelerde bile yüzde 55 ama Türkiye’de yüzde 42 olarak açıklanıyor. Türkiye’de çalışabilecek 5 kişiden 3’ü çalışmıyor. Resmi rakamlarda bile her 4 gençten biri işsiz. Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak yüzde 29,3’e yükseldi. 20 -24 yaş arası gençlerin yüzde  38,7'si 25 - 29 yaş arası gençlerin ise yüzde 40’ı ne eğitimden ne istihdamdan yararlanabiliyor. İşsizlik artık Türkiye’nin beka sorunudur.” 

İNSANLARIN İŞ BULMA ÜMİDİ KALMADI

Ağbaba, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre, çalışabilir nüfusun son bir yıldaki artışı 1 milyon 99 bin olmasına rağmen iş gücüne katılım 2 milyon 134 bin kişi azalmış. İnsanlar artık iş bulmaktan ümidi kestikleri için iş gücüne dâhil olmuyorlar. Rakamlar krizin ne kadar derin ve içinden çıkılmaz hal aldığını gösteriyor” dedi.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI: 10 MİLYON 742 BİN KİŞİ

TÜİK açıkladığı işsiz sayısında her zaman olduğu gibi çelişkiler bulunduğunu kaydeden Ağbaba, şöyle devam etti:

“TÜİK dar tanımlı işsiz sayısını ön plana çıkarıyor. Ancak asıl işsiz sayısına iş bulma ümidi olmayanlar ve çalışmaya hazır olanların, mevsimlik çalışanların, zamana bağlı olarak yetersiz istihdam edilenlerin ve yetersiz istihdam edilenlerin de eklenmesi gerekiyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı olan yüzde 14,3 şimdiye kadar TÜİK’in açıkladığı en büyük rakam olarak karşımıza çıkıyor. Dar anlamda işsiz sayısı TÜİK’in açıkladığı 4 milyon 101 bin kişi, İş bulma ümidi olmayan ama iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar 4 milyon 575 bin kişi, mevsimlik çalışanlar 103 bin kişi, zaman bağlı olarak yetersiz istihdam edilenler,1 milyon 415 bin kişi,yetersiz istihdam edilenler 548 bin kişi ile birlikte geniş anlamda işsiz sayısı 10 milyon 742 bin kişidir.” 

İKİ GÜVENİLMEZ KURUM: SAĞLIK BAKANLIĞI VE TÜİK

Türkiye’de insanların inanmadıkları kurumların başına Sağlık Bakanlığı ile TÜİK’i yerleştirdiklerini kaydeden Ağbaba, “Sağlık Bakanlığı’nın her akşam yayınladığı turkuaz tablo ile TÜİK her ay yayınladığı işsizlik rakamlarında sadece tarihler doğru. Öyle ki, Sağlık Bakanlığı’nın vaka sayılarını en az 10 ile, TÜİK’in işsizlik sayılarını 5 ile; Damat Bakanın büyüme rakamlarını ise en az -2 ile çarpmak gerekiyor. Bu rakamların tamamı ‘saray güzellemesi’dir” dedi. CHP’li Ağbaba Türkiye’nin gerçek rakamlarını gizlemeye çalışanların er ya da geç yaptıkları hatanın ne kadar hayati olduğunu ve ülkeyi uçuruma sürüklediklerini anlayacaklar” dedi.

 İLGİLİ HABERLER