Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi: İşgale direniş ruhu sürecek...5.9.2020 11:45:37
Xi Jinping, Çin halkının Japon saldırganlara direniş savaşı ve dünyanın faşizme karşı savaşında zafer kazanılmasının 75. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma toplantısında bir konuşma yaptı.


1931 ile 1945 yılları arasındaki Japon işgaline karşı direniş savaşı sırasında ÇKP halkı seferber ederek ve halka dayanarak zaferi kazandı ve Çin'in dünyadaki konumunu belirledi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1949 yılında kurulmasından sonra ÇKP halka öncülük ederek milleti kalkındırma çalışmalarını yürüttü, dünyanın dikkatini çeken başarılar elde etti, Çin'e özgü sosyalist yolu geliştirdi.

Yine ÇKP'nin öncülüğünde 1978 yılında reform ve dışa açılma süreci başlatıldı. Çin halkı yoksullukla boğuşmaktan kurtularak orta halli refaha kavuştu. Çin, içe kapalı, yoksul ve cansız bir bir toplumken şimdi açık, müreffeh, medeni ve dinamik bir topluma dönüştü. Uzun zaman süren çabalardan sonra Çin'e özgü sosyalizm 2017 yılında yeni dönemine girdi. ÇKP ve Çin halkı birlikte dünyanın en başarılı yoksullukla mücadele hikayesini yazdı. Dünyanın en büyük 2. ekonomisi, en büyük sanayi ülkesi, en büyük mal ticaret ülkesi, en büyük döviz stoku ülkesi ve en çok yabancı yatırım çeken 2. ülkesi konumunda. Çin, dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlayan esas güçlerden biri.

Bu yıl yeni koronavirüs salgınının meydana gelmesinden sonra Xi Jinping birçok kez halk merkezlilik ve hayatın üstünlüğüne vurgu yaptı. Doktor, polis ve gönüllüler dahil çok sayıda ÇKP üyesi, salgınla mücadelenin ön cephesinde yer aldı ve salgınla mücadelede sonuçların elde edilmesine katkı sağladı.

Xi, Çin halkının Japon saldırganlara direniş savaşı ve dünyanın faşizme karşı savaşında zaferin kazanılmasının 75. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma toplantısında, ÇKP ve Çin halkının çeşttli zorluklarla mücadele tarihinde olgunlaşarak güçlendiğini, mücadele ruhununun devrim, inşa ve reform süreçlerinde aktarıldığını, ÇKP'nin liderliği ve sosyalizm sisteminin hiç sarsılmadığını belirtti.

Xi, "ÇKP'nin tarihini çürütmeye, partinin niteliği ve amacını karalamaya çalışanlara, Çin'e özgü sosyalizm yolunu değiştirmeye ve Çin halkının sosyalizmi geliştirmedeki başarılarını reddetmeye çalışanlara, ÇKP ve Çin halkını birbirinden ayırmaya hatta zıtlaştırmaya çalışanlara, kendi iradesini zorla Çin'e dayatmaya, Çin'in ilerleme yönünü değiştirmeye ve Çin halkının güzel geleceğini yaratma çabalarını engellemeye çalışanlara, Çin halkının barışçı yaşam ve gelişme haklarını zedelemeye, Çin halkının dünya halklarıyla temasını ve insanlığın barış ve kalkınma koruma davasını bozmaya çalışanlara, Çin halkı asla izin vermez" diye konuştu.

 

3 Eylül'de vatandaşlar Japon saldırganların Nanjing kentinde düzenlediği büyük katliamda öldürülen vatandaşlar için oluşturulan anıta giderek katliam kurbanlarını andı.

Çin barışçı kalkınma yolunda devam edecek

1840 yılında patlak veren Afyon Savaşı'ndan sonra Çin halkının, Batılı işgalcilerin saldırılarına maruz kalma tarihi yüz yıldan fazla sürdü. Ancak Çin halkı, tarihten korsanlık öğrenmedi, barışı koruma kararlılığını daha da güçlendirdi.

 

3 Eylül, Jiangsu eyaletine ağlı Lianyungang kentindeki bir liseden 75 öğrenci, Japon saldırganlara direniş savaşında zaferin kazanılmasının 75. yıldönümü vesilesiyle bir resim yarışması yaptı.

Dünya barışını korumak yükümlülüğünü üstlenen Çin, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi arasında en çok barış koruma personeli gönderen ve en çok finansman desteği sağlayan ülke oldu. 1990 yılından beri Çin 40 binden fazla personel gönderdi. Halen 2 bin 500 Çinli asker barış koruma misyonu üstleniyor, 8 bin asker her an hazır durumda.

2018 yılında "barışçı kalkınma yolu" Çin Anayasası'na yazıldı.

Covid-19 küresel kamu sağlık krizine karşı Çin, kendi içinde mücadele yürütürken elinden geleni yapıp dünya ülkelerine destek ve yardım sağladı.

Xi Jinping, zaferin 75. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen anma toplantısında birkez daha barışçı kalkınma yoluna vurgu yaptı: "Çin halkı barış sever ve barışa büyük değer verir. Dünya barışını koruma, hegemonyacılıkla ve kuvvet siyasetiyle mücadeleyi kendi görevi olarak üstlenir. Çin halkı, eskiden olduğu gibi gelecekte de dünya halklarıyla birlikte insanlığın güzel geleceğini yaratmaya çalışacaktır."

 

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) İLGİLİ HABERLER