Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Salgın sürecinde 'bakkal amca' hatırlandı12.7.2020 08:38:14
Covid-19 salgını, tüketici alışkanlıkları ve toplum duyarlılık anlamında da önemli değişimlere yol açıyor.

Türkiye’de salgın süresinde yaşanan eve kapanma dönemi sonrası alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 59’u kendi çevrelerindeki dükkânları kullanmaya çalıştıklarını, yüzde 45’i de karantina başladığından beri yakın çevrelerinde yeni dükkân ve mağazalar keşfettiklerini söylüyor.

 MasterCard tarafından araştırma şirketi Fly’a Türkiye dahil 16 Avrupa ülkesinde yaptırılan araştırmaya göre, Avrupa’da yakın çevresindeki dükkânları keşfedenlerin oranı yüzde 34.

- Ayrıca Avrupa’da yüzde 65, Türkiye’de yüzde 71’lik bir kesim tüm kısıtlamalar kaldırılsa bile çevresindeki yerel dükkânlardan alışveriş yapmaya devam etmeyi planladıklarını belirtti.

- Türkiye’de halkın yüzde 81’i son birkaç aylık sıkıntılı sürecin çevrelerindeki ihtiyaç sahibi insanları daha fazla fark etmelerine yol açtığını, yüzde 54’ü de kendilerinde topluluk bilincini daha da geliştirdiğini söyledi.

Yüzde 54’ü ise artık komşularına merhaba deme olasılıklarının daha fazla olduğunu belirtirken, yüzde 42’si yerel dükkân sahiplerinin isimlerini bilmeleri gerektiğini düşünüyor. Avrupa’da ise yaşanan sürecin çevrelerindeki ihtiyaç sahibi insanları daha fazla fark etmelerine yol açtığını söyleyenlerin oranı yüzde 59, kendilerinde toplum bilincini daha da geliştirdiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 47’de kalıyor.

Kısıtlamalar sonrası en hızlı sıçrama yapması beklenen işletmeler arasında fırınlar, manavlar, kasaplar, şarküterimandıralar, yerel restoranlar, berber ve kuaförler bulunuyor.

 İLGİLİ HABERLER