Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Sivas Katliamı’nın 27’nci yıl dönümü…Katliamda yaşamını yitirenler Sivas’ta anıldı…2.7.2020 13:41:42
2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 aydın ve sanatçı Sivas Madımak Oteli’nin önünde yapılan etkinlik ile anıldı.

Katliamın 27’inci yılında Sivas’ta ilk etkinliği Sivas Platformu düzenledi.  

Anma programına CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Orhan Sarıbal, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ile Eski CHP Milletvekili ve Sivas Davası avukatlarından Şenal Saruhan da katıldı.

Madımak Oteli önünde bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Sivas Katliamı anma etkinliklerine katılarak kaybettiğimiz değerlerimizi bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz. Anadolu topraklarının böyle barbar bir gün daha yaşamaması için davanın takipçisi olacağı. Madımak'ın bir utanç müzesi olması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. “ dedi.

“27 yıl önce Madımak önünde "Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak." sloganı atanları biz Menemen'den, Maraş'tan tanıyoruz.” diyen CHP Sivas Milletvekili Ulaş karasu ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“İskilipli Âtıflardan, fesli saray tarihçilerine kadar uzanan ve bugün de devam eden Cumhuriyet düşmanlığı, 2 Temmuz günü Sivas'ta cumhuriyetimizi, laikliği ve demokrasiyi hedef almıştır. Madımak Oteli Utanç Müzesi’ne dönüştürülmeli ve katliamcı güruhta yer aldığı sabit olan iki kişinin ismi buradan silinmelidir”

 CHP heyeti daha sonra Pirsultan Abdal Kültür Derneğinin düzenlediği anma etkinliğine katıldı.

İLGİLİ HABERLER