Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Önemli araştırma...Belediye başkan adayları sosyal medyayı nasıl kullanıyor?8.3.2019 23:47:11
İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Adayların Sosyal Medya Etkileşimleri Araştırması” belediye başkan adaylarının sosyal medya performansını ortaya koydu.

31 Mart seçimleri için artık son üç haftaya giriliyor. Belediye başkan adayları bir yandan mahalle mahalle sokak sokak dolaşarak seçmen ile birebir temas kurarken öte yandan sosyal medya üzerinden  söylemlerini ve projelerini milyonlarca kişiye ulaştırmaya çalışıyor. 

Peki hangi aday sosyal medyayı nasıl kullanıyor? 

Adayların sosyal medya performansı ne? 

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Adayların Sosyal Medya Etkileşimleri Araştırması” önemli veriler sunuyor.

Adayların sosyal medya kullanımlarının ve etkileşimlerinin ortaya konulması hedefliyle gerçekleştirilen araştırmada ilk olarak adayların resmi Twitter hesaplarından paylaşılan; metin, fotoğraf, bağlantı, yanıt içeren iletilerin ve bu iletilerin aldığı etkileşimlerin sayısal değerleri yer alıyor.

  • Gerçekleştirilen araştırmaya göre: Twitter’da metin içerikli iletileri en çok kullanan aday 94 iletiyle Binali Yıldırım oldu.
  • 240 bin 315 etkileşimle Ekrem İmamoğlu metin içerikli iletileri en çok etkileşim alan aday olarak karşımıza çıkıyor.

  • Tunç Soyer 20 iletiyle Twitter’da fotoğraf içerikli iletileri en çok kullanan aday olarak öne çıkıyor. Mehmet Özhaseki ise 31 bin 973 etkileşimle fotoğraf içerikli iletileri en çok etkileşim alan aday…

  • Twitter’da bağlantı içerikli iletileri en çok kullanan aday 172 iletiyle Zeydan Karalar oldu.
  • Bağlantı içerikli iletileri en çok etkileşim alan aday toplam 197 bin 32 etkileşimle Mansur Yavaş olarak karşımıza çıkıyor.

  • 16 iletiyle Muhittin Böcek ise yanıt içerikli iletileri en çok kullanan aday olarak göze çarpıyor. Soyer, 8 bin 73 etkileşimle yanıt içerikli iletileri en çok etkileşim alan aday…

  • Araştırmada adayların Twitter iletilerinde üç ve üzeri sayıda kullandıkları etiketler belirlendi. Sonuçlara göre #aşklaizmir etiketini 30 tekrarla kullanan Soyer ilk sırada yer alıyor. Onu Yavaş’ın #yavaşyavaşankara ve İmamoğlu’nun #imamoğluvarsaçözümvar etiketleri takip ediyor.
  • CHP adaylarından Tunç Soyer ve Zeydan Karalar, partilerinin kurumsal kampanya çalışmaları kapsamında belirlenen #martınsonubahar etiketini toplam 38 defa kullandığı görülüyor.

(Parantez içinde belirtilen rakamlar, belirlenen içerikte yapılmış Facebook paylaşımlarının sayısını gösteriyor. )

Çalışmada adayların Facebook hesaplarından paylaşılan; metin, fotoğraf, video içeren iletilerin ve bu iletilerin aldıkları etkileşimlerin sayısal değerleri de araştırıldı. Facebook’ta fotoğraf içerikli iletileri en çok kullanan aday 79 iletiyle AK Parti Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uğur İbrahim Altay olurken, fotoğraf içerikli iletileri en çok etkileşim alan aday toplam 425 bin 535 etkileşimle CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu oldu.

 

Facebook’ta metin içerikli iletileri en çok kullanan aday ve bu paylaşımlarla en çok etkileşim alan aday 8 iletiyle Uğur İbrahim Altay oluyor. Onu sırasıyla CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın ve AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş izliyor.

 İLGİLİ HABERLER