Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

ÖSO Türkiye'den 'gazilik ve şehitlik' istiyor30.3.2018 14:56:30
ÖSO mensupları, Fırat Kalkanı sırasında konuşulan ‘gazilik, şehitlik’ düzenlemesinin yeniden gündeme alınmasını talep ediyor.

TSK’da bağlı bulundukları birlikler vasıtasıyla her türlü ihtiyaçları karşılanan ÖSO mensupları için Fırat Kalkanı Harekatı sürerken şehitlik ve gazilik ünvanın verilmesinin gündeme geldiği ancak bu adımdan daha sonra vazgeçildiği öğrenildi. 

Karar'da yer alan habere göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin ileri gelenleri ve ÖSO mensupları, hayatını kaybedenler ve yaralılar için düzenleme yapılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini ‘Kuvayi Milliye’ye benzeterek teşekkür ettiğini hatırlatan ÖSO mensupları, Fırat Kalkanı sırasında konuşulan ‘gazilik, şehitlik’ düzenlemesinin yeniden gündeme alınmasını talep ediyor.

600 TL MAAŞ ALIYORLAR

ÖSO kaynakları birçoğu ailesiyle Türkiye’de yaşayan mensuplarının harekatlara katılmalarının ardından yaklaşık 600 TL maaş aldıklarını ve tedavilerinin de karşılandığını ancak yaralananlar ve yaşamını yitirenler için düzenleme yapılmasının manevi anlamda kendilerine büyük destek olacağını, maddi olarak da buna ihtiyaçları olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mart’ta AKP milletvekilleriyle yaptığı toplantıda hayatını kaybeden ve yaralanan ÖSO mensupları için düzenleme sinyali vermişti. Erdoğan “ÖSO şehitlerinin yakınları ile ilgili bir şey yapmamız gerekiyor. Bu konuda destekleyici bir takım kararlar alabiliriz” ifadelerini kullanmıştı. Önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu’nun  ardından açıklanan bildiriye de ilk kez ÖSO “Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt, Arap ve Türkmenler’den müteşekkil” tanımlamasıyla girdi.İLGİLİ HABERLER