Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Değerler eğitiminde çocuklara bu dergiyi dağıttılar31.12.2017 12:44:54
Eğitim İş Konya Şubesi, bir açıklama yaparak, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında dergilerde yer alan bazı bölümlere veli ve eğitimcilerin tepkisinin olduğunu dile getirdi.

Eğitim İş Konya Şubesi, Yönetim Kurulu Adına Özgür Genç bir açıklama yaparak, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında dergilerde yer alan bazı bölümlere veli ve eğitimcilerin tepkisinin olduğunu dile getirdi.

Söz konusu bölümlerde, silahla başka birisinin kafasına ateş eden adam görseli kullanılması gibi görseller yer alırken, Genç, "Yayınlardan bazılarının pedagojik açıdan uygun olmayan görseller içerdiği görülmektedir" dedi.

Genç, "Öğrencilere dağıtılan bu yayınlar kimler tarafından hazırlanmıştır? Bu görseller hazırlanırken Pedagoglardan görüş alınmış mıdır" diye sordu.

İşte Eğitim İş Konya Şubesi tarafından "SEDEP ile çocuklarımıza hangi değerler öğretilmekte" başlıklı yapılan o açıklama:

"2012-2013 eğitim-öğretim yılında Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğrencilere temel insani değerlerin kazandırılmasını amaçlayan Selçuklu Değerler Eğitimi projesi (Sedep) Konya da başlatılmıştır.

Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik yapılan bu proje kapsamında Aralık ayı içerisinde bazı yayınlar öğrencilere ulaştırılmıştır.

Her ne kadar projenin sosyal medya hesabından yapılan açıklama da dağıtılan yayınların içeriği hakkında öğretmen ve öğrencilerin soluksuz okuyup eğleneceği hatta ellerinden hiç bırakamayacakları yayınlar olduğu ifade edilse de, yayınlardan bazılarının pedagojik açıdan uygun olmayan görseller içerdiği görülmektedir. Özellikle 3.sınıf 9 yaşındaki çocuklarımıza, öğrencilerimize dağıtılan ’AKTÖRE’ isimli derginin ‘Hangisi Kul Hakkı’ başlıklı bölümünde silahla başka birisinin kafasına ateş eden adam görseli kullanılması hem eğitimcilerin hem de velilerin tepkisine neden olmuştur.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda Eğitim-İş Sendikası Konya Şubesi olarak soruyoruz

- Öğrencilere dağıtılan bu yayınlar kimler tarafından hazırlanmıştır?

- Bu görseller hazırlanırken Pedagoglardan görüş alınmış mıdır?

- Tüm bu uyarılarımızdan sonra proje kapsamında öğrencilere dağıtılan dergilerin yeniden incelenmesi ve gerekli görülenlerin ivedilikle toplatılması hususunda projeye destek veren Selçuklu Belediyesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gerekli hassasiyeti göstereceklerini umut etmekteyiz.

Eğitim-İş Sendikası olarak çocuklarımızın daha iyi bir Türkiye yaratabilmesi için Bilimsel, Laik, Ulusal ve Parasız eğitim için mücadelemize yılmadan devam edeceğiz."

Odatv.comİLGİLİ HABERLER