Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Hacı Bektaş Veli Dergahı'nda abdesthane gerginliği...20.9.2017 23:12:14
Nevşehir'de bulunan Hacıbektaş Veli Dergahı'na, abdesthane yapılacağı gerekçesiyle kepçe girdi. Dergahın Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu, duruma tepki göstererek, "Biz herkesin inancına saygılıyız herkes de bizim inancımıza saygı göstermeli" dedi.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Veli Dergahı’nın bahçesine sabah saatlerinde kepçe girdi. Dergahın bahçesine abdesthane yapılacağı iddiaları gündeme gelirken, Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneği Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu, “Biz bütün inançlara saygılıyız bizim ibadet merkezimize de saygılı olmalarını bekleriz” dedi.

PİRHA’da yer alan habere göre, kepçeyle birlikte dergaha giren bir görevli, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir ihale kapsamında bahçeye girildiğini söyledi. Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneği Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu duruma tepki gösterdi.

Aksu, “Ateşle oynuyorlar. Dergahımıza sahip çıktık. Dergahın içinde bulunan ve 1834’te 2’nci Mahmut döneminde yapılan camide namaz kılmak isteyenlerin abdest alması için abdesthane yapılacaktı. Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneğimizin girişimi ile bunu engelledik. Biz camiye de kiliseye de bütün inanç merkezlerine saygılıyız. Bizim ibadet merkezimize de saygılı olmalarını isteriz. Ateşle oynuyorlar. Aklınızı başınıza alın, provokasyon yapıyorsunuz” diye konuştu.

Bahçeye giren kepçe, tepkiler üzerine dergahtan çıkarıldı. Kepçenin açtığı çukur ise dernek yetkilileri tarafından getirilen toprakla kapatıldı.İLGİLİ HABERLER