Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Darbecilerin Hava Huvvetleri'nden temizlenmesi AB'yi endişelendirdi14.9.2017 08:30:22
S-400 füze savunma sistemi konusunda Amerikan yönetimi duyduğu rahatsızlığı farklı platformlarda dile getirmeye devam ediyor.


Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 füze savunma sistemi konusunda Amerikan yönetimi duyduğu rahatsızlığı farklı platformlarda dile getirmeye devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’nin S-400 planlarına dair endişelerini yinelerken, Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Johnny Michael de S-400’lerin potansiyel satın alımı konusunda Türk yetkililere kaygılarını ilettiklerini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nden Mehmet Toroğlu’na yaptığı açıklamada Sözcü Johnny Michael, “NATO’yla (sistemiyle) birlikte çalışabilir bir füze savunma sistemi, Türkiye’yi bölgesinde geniş kapsamlı tehditlere karşı savunmada en iyi seçenek olmayı sürdürüyor” dedi.

Bu konuda açık bir diyaloğa sahip olduklarını belirten Michael, “Herhangi bir büyük çaplı füze savunma sistemleri satın alımında NATO’yla birlikte çalışabilirliğin önemini vurgulamaktayız” ifadesini kullandı.

“ABD DAHİL NATO MÜTTEFİKLERİNDEN FÜZESAVAR SİSTEMLERİ EDİNME ÇABASI…”

Michael, sözlerine şöyle devam etti: “ABD ve Türkiye, savunma ve askeri alanda sağlam ve önemli boyutta ticari ilişkilere sahip. Türkiye, daha geniş ölçekli, uzun vadeli füze savunma ihtiyaçları için ABD dahil NATO müttefiklerinden füzesavar sistemleri edinme çabasını sürdürüyor. ABD, mümkün olduğunda, Türkiye’nin satın aldığı teçhizatın teslimatını hızlandırmaya kararlı. Türkiye kilit bir NATO müttefiki ve güçlü savunma ortaklığımıza bağlılığımız devam ediyor.”İLGİLİ HABERLER