Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Sağlık Bakanlığı'ndan Menzil tarikatına 'yeşil yol'...14.8.2017 12:25:39
Sağlık Bakanlığına bağlı THSSGM’de 2008-2013 yılları arasında yapılan 10 milyon TL’lik vurguna ilişkin soruşturma hala tamamlanmadı. Vurgunun devam ettiği ve buradan elde edilen paranın Menzil Cemaatine aktarıldığı iddia edildi.


Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü (THSSGM)’nde 2013 yılında kurum çalışanlarının 10 milyon TL’yi bulan vurgun yaptıkları ortaya çıkmıştı.

Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre açılan soruşturma Sağlık Bakanlığının engellerinden dolayı halen tamamlanamadı. Vurgun parasının büyük bir kısmının, adı sık sık Sağlık Bakanlığına yerleştiği iddialarıyla anılan Menzil Cemaati’ne aktarıldığı belirtildi.

BAKANLIK RAPOR HAZIRLATTI

Sağlık Bakanlığına bağlı THSSGM, uluslararası yayılımı olan bulaşıcı ve salgın hastalıkların ülkemize girmesi ve diğer ülkelere yayılmasını önlemek için uluslararası havalimanı, liman, kara hudut kapıları ile bunların gümrüklü alanlarına gerekli her türlü tedbiri almakla görevli özel bütçeli bir kurum olarak faaliyet yürütüyor.

Kurum, 2008-2013 yılları arasında adının 10 milyon TL’yi bulan yolsuzluklara karışmasıyla gündeme gelmişti. Kurumdaki yolsuzluklara dair Maliye Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla da Sağlık Başdenetçisi Ahmet Özdemir tarafından 13 Kasım 2014 tarihinde iddialarla ilgili Ön İnceleme Raporu hazırlandı. O dönemde Türkiye’nin ve TBMM’nin gündem maddesi olan, şüphelilere ağır suçlamalar yöneltilen raporda çok sayıda bürokrat hakkında "görevini zincirleme kötüye kullanma" suçlamasıyla soruşturma izni istendi. Bakan Müezzinoğlu’nun onayının ardından 26 Kasım 2014 tarihinde soruşturma başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ön Rapor’da en dikkat çeken nokta ise dönemin Sağlık Bakanlığı Müşteşarı "Prof. Dr. Nihat Tosun’un liderliğinde maddi çıkar veya güç elde etmek üzere çeteleşmeyi ifade eden organize suç olgusunun varlığına kanaat getirilmesi" oldu.

Rapora göre THSSGM çalışanları ve bazı bakanlık bürokratları, "Ziraat Bankası’yla yapılan sözleşmeyle 2008-2013 yılları arasında genel müdürlüğe aktarılan maaş dışı promosyon parası olan 10 milyon TL’yi bulan" özel işleri için sahte fiş-faturalarla usulsüz harcayarak vurgun yaptı. Raporda söz konusu harcamalar arasında, "bayan deri cüzdanları, özel hastane ödemeleri, kol saatleri, güneş gözlükleri, Uludağ’da kayak, tekne turları, stand-up gösteri ödemesi, halı saha maçı, tatil-balayı otel konaklamaları" yer aldı.

VURGUNUN ASLI 65 MİLYON TL’

THSSGM’deki soruşturmanın ardından görevden alınan genel müdürün yerine hâlâ kimse atanmadı. Ancak Genel Müdür Vekilliğini Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanmasıyla tartışmalara yol açan Merve Kavakçı’nın kardeşi AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın eşi Osman Kan yürütüyor. Aydınlık’ın ulaştığı kaynakların iddiasına göre ise kurumda geçmişte uygulanan yolsuzluklar halen devam ediyor. Fakat geçirdiği soruşturmalar ile okları üzerine çeken kurumun bankalar ile olan faaliyetlerinde dikkatli davrandığı ifade ediliyor. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre vurgunun asıl boyutu ise geçmişte müfettişlerce "Bu işin ucunun büyük yerlere dayandığı ve bir cemaate uzandığı" endişesiyle gizlendi. Vurgunun boyutunun 24 milyon TL civarında olduğu ileri sürülüyor ve kurum üzerinden yapılan ihaleler de işin içine katıldığında devlete verilen zarar 65 milyon TL’yi buluyor.

SORUŞTURMA İLERLEMİYOR

Dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla başlatılan soruşturmada yapılan vurgun gün yüzüne çıkmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı, dosyaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına iletti. Ancak şüpheliler 2013/122860 sayılı dosyaya Danıştay’a başvurarak itiraz ettiler. Danıştay ise süreci soruşturmak için Sağlık Bakanlığından ilgili evrakları talep etti. Sağlık Bakanlığının gerekli evrakları halen Danıştay’a teslim etmemesi ise yargı sürecinin uzamasına neden oldu. Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre Danıştay kararını bekleyen Cumhuriyet Savcısı yazdığı 4 yazı ile kurumu uyardı ancak gerekli adımların atılmaması nedeniyle savcı dosya ile ilgili işlem yapamadı.

 

Aydınlık’ın ulaştığı kurumda görev yapmış kaynaklar sürecin içinde Menzil Cemaati yapılanması olduğunu iddia etti. Yakın zamanda görevi devreden eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın uzun dönemden beri yakın arkadaşı olan ve söz konusu raporda ismi geçen Prof. Dr. Nihat Tosun’un da bu cemaat yapılanması içinde güçlü bir konumda olduğu da iddialar arasında yer alıyor. Kaynakların bu konuda aktardığı en çarpıcı nokta ise vurgundan gelen büyük payın Menzil’e aktarılması...

SORUŞTURMANIN SEYRİ DEĞİŞTİ

Savcının elinde bulunan adı yolsuzlukta geçen hastanelerin arasında yine Menzil Cemaati’ne ait olduğu bilinen bir özel hastanenin de yer alması bu iddiaları destekliyor. Soruşturmanın seyrinin değişmesi ve görevden alınan kişilerin birçoğunun geri dönmesi ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yeniden göreve dönmesiyle başladı. Kaynakların iddiasına göre adı sık sık Menzil Cemaati’yle anılan Akdağ göreve gelir gelmez soruşturmaya el attı, görevden atılanların birçoğu Temmuz 2016’da yeniden göreve alındı.

DEMİRCAN DANIŞTAY’A CEVAP VERECEK Mİ?

Adı medyada sık sık Sağlık Bakanlığıyla olan bağlarından anılan Nakşibendi Tarikatı’nın Menzil Kolu adını Adıyaman’ın Menzil köyünden alıyor. Menzilcilerin Ankara çevresi "Semerkant Grubu" olarak da adlandırılıyor. Son değişiklikle birlikte Recep Akdağ’ın Başbakan Yardımcısı olmasının ardından Sağlık Bakanlığı görevini devralan Ahmet Demircan’ın bu konuda adım atıp atmayacağı ise merak konusu... Recep Akdağ, Nihat Tosun ve yeni bakan Ahmet Demircan’ın yakın dönemlerde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmesi de dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor.

FETÖ’YE BAĞIŞ İDDİASI

Kuruma banka promosyonu olarak Vakıfbank’tan verilen Mercedes marka aracın, Sahillerin Sağlığını Koruma Derneği’ne devredilerek dernek üzerinden satışının yapıldığı ve paranın bir kısmının da Bank Asya üzerinden FETÖ’nün Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışlandığı da iddialar arasında yer alıyor. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun sorusu üzerine cevap yayımlayan kurum ise bize "banka promosyon olarak bağışlanan böyle bir araç bulunmamaktadır" ifadeleriyle bu iddiayı yalanlamıştı.

TOSUN’DAN İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Hakkındaki iddiaları sorduğumuz eski Sağlık Bakanlığı Müşteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, gazetemize gönderdiği cevap yazısında iddiaları reddetti. Ancak Tosun’a yönelttiğimiz Menzil Cemaati bağlarının yanıtsız kalması dikkat çekti. Tosun’un cevabı şu şekilde: "Tarafıma sormuş olduğunuz şahsımla ilgili iddialar tamamen gerçek dışı ve iftira maksatlı iddialardır. Devlete ve millete hizmet gayesi ile yürütmüş olduğum Sağlık Bakanlığı Müsteşarlık görevim sonrasında, yaklaşık 5 yıldır Sağlık Bakanlığı’nda herhangi bir görevim bulunmamakta olup, ayrıldığım günden bu güne emekli olarak hayatımı devam ettirmekteyim.

Belirtmiş olduğunuz asılsız iddialar daha önce bir çok kez soruşturulmuş ve soruşturma sonucunda tarafıma yönelik olarak herhangi bir suç bulgusuna rastlanılmamış olduğu ilgili makamlarca da tespit edilmiştir. Bahse konu asılsız iddialar şahsıma yönelik, iftira, hakaret, karalama ve kötüniyet amacı taşıyan kişiler tarafından belli aralıklarla zaman zaman adeta yeniden pişirilerek kamuoyunda olumsuz algı oluşturmak kastıyla yeniden ileri sürülmektedir. Söz konusu iftira niteliğindeki iddia sahipleri ve bu iddiaları dile getiren yayın organlarına yönelik olarak savcılık şikâyeti ve tekzip başvuruları da dahil olmak üzere hukuki yollara müracaat edilmiş olup, bu maksatla yapılacak yayınlarla ilgili olarak da kişilik haklarımı korumaya yönelik olarak tarafımca hukuki yollara müracaat edilecektir."İLGİLİ HABERLER