Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

4 yaşında bebeklere dini eğitim26.10.2017 15:05:04
Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü 48 aylık bebeklere Kuran, Arapça ve dini eğitim vereceklerini duyurdu.
Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü “okul öncesi eğitim” adını verdikleri programla henüz 48 aylık olan bebeklere Kuran, Arapça ve dini eğitim vereceklerini duyurdu.

Daha önce Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Müftülüğü ile koordineli bir şekilde anaokullarında ve ilköğretim okulları müfredatına müdahale edip “değerler eğitimi” adı altında bir ders eklenip imamların okullarda dini eğitim vermesini amaçlamışlardı. Veliler ve Eğitim Sen Bolu Şubesi ise, Talim Terbiye Kurulu yönetmeliklerine aykırı olan bu uygulamanın iptali ile ilgili mücadele başlatmış ve neticede Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü geri adım atmış bu uygulama iptal edilmişti.

Basın açıklaması yaparak konu hakkında kamuoyu ile paylaşımda bulunan Eğitim-Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici çağdaş, laik, demokrat, Atatürkçü bütün çevrelere çağrıda bulunarak mücadeleye destek olunmasını istedi. 

Kulalı açıklamasında, "Hepimizin takip ettiği gibi Bolu Valiliği, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu İl Müftülüğünün imzaladığı protokol gereği , Anaokulu ve İlköğretim Okullarında ‘Değerler Eğitimi’ adı altında bir ders türetilip Milli Eğitim Bakanlığına paralel bir müfredat uygulamasına gidildiğini ‘Eğitim de Akıl Almaz Uygulama’ olarak duyurmuştuk. Devamında protokolün taraflarıyla, Eğitim Sen Genel Merkez Yöneticilerinin de katılımıyla bir görüşme gerçekleştirmiştik. Ve protokolün İlköğretim bölümüyle ilgili talebimiz karşılanmıştı. 11 Ekim’de yaptığımız açıklamayla bu gelişmeyi olumlu bulduğumuzu ancak Anaokulları için de uygulamanın mümkün olmadığını, kabul etmeyeceğimizi ve takipçisi olacağımızı belirtmiştik.

13 Ekim’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir açıklama yapma ihtiyacı duyarak, ilkokullarda, ders dışı ve velilerin talebi üzerine gruplar oluşturulacağını ve Anaokullarında ise 3 yıldır uygulamanın devam ettiğini ve olumlu ‘sonuç’lar alındığını belirterek, Anaokullarında uygulamanın protokol çerçevesinde devam edileceğini duyurdu. Yani; 48 Aylık çocuklara Kur-an eğitimi vereceklerini beyan etti.

Yaklaşık iki hafta bu protokolün fiili olarak uygulamasını takip ettik. En başta protokole itiraz gerekçelerimizden bir tanesi, veliye tercihi sorulsa dahi şu konjonktürde veli gerçekten tercihini değil, çocuğunun baskı görmesi, ötekileştirilmesi gibi kaygılarla uygulamayı reddedemeyeceğiydi. Çünkü uygulama başlar başlamaz veli ve öğretmenler bizlere bu kaygılarını iletmişlerdi." dedi.

Uygulamanın ders saati içerisinde yapılmasına Bolu il merkezindeki tüm okullarda sadece 20-25 velinin itiraz ettiğini, ancak uygulama ders saatlerinin dışına alındığında talep olmadığı için kursların açılmadığını belirten Kulalı, yetkililere, "Velilerimizin kararını bu denli değiştiren şey nedir? Yaratığınız baskının farkında mısınız? Velilerimizin okullarda sadece akademik eğitim talep ettiklerinin farkında mısınız?” diye seslendi.

 İLGİLİ HABERLER