Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Hamsi ve istavrit sahile vurdu, vatandaşlar şaşkına döndü!31.1.2017 16:08:07
Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde kar suyunun denize ulaşmasıyla şoka giren hamsi ve istavritler kıyıya vurdu. Sahile akın edenler çuval çuval balık topladı.

Kocaeli'nin Kandıra Babalı Harmankaya mevkiinde sahile hamsi ve istavritler vurdu.

Sahile gelen vatandaşlar şaşkınlık yaşarken, ilk önce balıkların zehirlenerek ölmüş olabileceğini düşündü. Balıkların hala canlı olduğunu, sahilin sığ kısımlarında yüzdükleri görülünce balıkların şoka girdikleri anlaşıldı. Kar suyunun denize inmesiyle balıkların şoka girdiği anlaşıldı.

Sahile akın edenler balıkları topladı. 1987 yılında da aynı olayın yaşandığını belirten vatandaşlar, kar suyunun denize inmesiyle balığın vurgun yediğini söyledi.

Sahil boyunca eline aldığı kova ile balık toplayan Metin Kurt, “Denizde kar suyu kaçtı heralde balıklara. Vurgun yedi balıklar. Durumu 3 gün önce fark ettik. Ama bu akşam daha fazla balık attı sahile. 2 gündür balık topluyorum. Topladığımız balıkları komşularla yiyeceğiz. 50 kilo var heralde topladığım balıklar. Daha sahilde 1 tondan fazla balık var” dedi.

Haberi duyunca arkadaşlarıyla sahile koştuğunu söyleyen Mustafa Öztürk ve Hanife Öztürk çifti de, “Dün akşam haberim olunca bu sabah geldik. Toplayıp götürüyoruz. Bunda zehirleme diye bir şey yok. Bu kar suyu balığın kulağına değince dışarı fırlar. Kar yağarsa böyle oluyor. Belki 20 kilo topladım. Konu komşuya, gelemeyenlere vereceğiz, kendimiz yiyeceğiz” diye konuştu.

Durumun son olarak 30 yıl önce yaşandığını belirten Mustafa Bayrak ise, “Dün akşamdan beri topluyoruz. Karadeniz’in bereketi. Dün akşam daha çoktu ama biraz azalmış. Çuvallarla, traktörle topluyor millet. Aşağı yukarı 30 senedir böyle bir şey olmadı. Benim küçüklüğümde oluyordu. Toplarken bazen ayağımıza su giriyor ama o kadar olacak. Pazarda 15 TL burada bedava. Balık alamayan herkes buraya gelsin toplayabildiği kadar toplasın” şeklinde konuştu.

Cemil Gökçü ise, "4 kilo kadar topladık. İsraf olmasın, vatandaşlar yesin dağıtacağım eşe dosta, kendimiz yiyeceğiz. Bu buz Karadeniz’e karışıyor o karışım denizi şokluyor, bir anda buz şok yapıyor, şok etkisi istavriti öldürüyor. Her sene olmuyor ama bu sene çok soğuk yaptı ki bu hale geldi" diye konuştu.İLGİLİ HABERLER