Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Üçüncü havalimanı işçilerine 'Erdoğan'ın doğum günü' baskısı!8.1.2018 12:21:51
İstanbul'da yapımı süren 3. havalimanında çalışan işçiler, havalimanının Erdoğan'ın doğum günü olan 26 Şubat'a yetiştirilmesi için zor şartlarda çalıştıklarını anlattı.

Akpınar yerleşkesinde barınan işçiler, kendilerine dayatılan ağır çalışma ve insanlık dışı barınma koşullarını soL'a anlattı. 

İstanbul 3. havalimanı şantiyesinde çalışan ve Akpınar yerleşkesindeki prefabriklerde barınan işçiler, yaşam koşullarının giderek ağırlaştığını, kamp alanındaki odaların ve çalıştıkları ortamların yaşanmaz bir hale geldiğini söyledi. 

İşçilerin Sol Haber'na anlattığı koşullar şöyle: 

YAŞANACAK GİBİ DEĞİL!

Kaldığımız kamp alanında işçilerin kaldığı 4 kişilik odaların 6, formenlerin kaldığı 2 kişilik odaların 4,  beyaz yaka işçilerinin ise tek kişilik odaların 2 kişilik odalara dönüştürüleceği, yakın bir zaman diliminde odalarda değişikliğe gidileceğini söylüyorlar. Biz işçilerin bu alanlarda yaşamını sürdürdüğünü akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar.

ÇALIŞMA ORTAMI KİRLİ, SAĞLIKSIZ...

Odalarımız kokuyor temizlik için kart bıraktığımızda sözde temizlik yapılıyor yada yapılmıyor. Bundan iki ay önce yataklarımızın ve bazalarımızın içi tahtakuruları ile doluydu ilaçlama yapılması için kamp amirliğine kadar gittik bir ay sonra kamp alanında ilaçlama başladı fakat faydasını göremedik, hiçbir eşyamızı değiştirmediler. Yatakhane koridorları çamur içinde, temizlik yapılmadığı için her geçen gün kirlilik artıyor.

'İDARE EDECEKSİNİZ' DİYORLAR

Şantiye sahasında farklı alanlarda çalışan işçi arkadaşlarımızın ayakkabıları su alıyordu. Yönetimden yeni bir ayakkabı talebinde bulunulduğu zaman ise "Her gün su içmiyor musun, ayakkabın su almış  ne olacak, idare et" denildi.  Arkadaşlarımız haftalarca aynı ayakkabıyı giydiler. İş eldivenlerimiz deforme oldu, her tarafı yırtıldı bir eldiven dahi vermiyorlar.

"ERDOĞAN'IN DOĞUM GÜNÜNE ŞOV HAZIRLIĞI VAR"

Tayyip Erdoğan’ın doğum gününe büyük bir şov hazırlığı var. Her ünite hızlandırıldı, fazla mesai yapıyoruz, şuanda hazır olan 2 pist var bunlardan birine sırf şov olsun diye uçak inişi yapılacağı söylentileri var. Yemek saatlerimizi çalışarak geçiriyoruz, dolayısıyla o saatte yemek yiyemeyince aç kalıyoruz.  Dinlenme alanlarımızı zaten yok ettiler, 26 Şubat’a havalimanının bir bölümünün yetişmesi için çalışma saatlerimiz fazlalaştı haftanın 7 günü çalışmaya başladık.

İŞ CİNAYETİNE DAVETİYE...

Kışın bütün zor etkileri ile varlığını hissettirdiği bugünler aynı zamanda iş kazalarına da davetiye çıkartmakta. Önlemler ise çok kısıtlı neredeyse yok. Sahaya giriş yolları köstebek yuvası gibi ve büyük bir sirkülasyon var. Dökme yüklü kamyonlar, kamyonetler, işçi servisleri ve diğer araçların sürekli lastikleri patlıyor. Büyük bir kazaya davetiye çıkartıyorlar.İLGİLİ HABERLER