Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Açıkça suç: 'İşçiler E-Devlet Şifresi ile tehdit ediliyor'12.10.2017 11:48:48
Gaziantep'te kötü çalışma koşulları nedeniyle sendikaya üye olan yaklaşık 50 tekstil işçisi işten çıkarıldı.

Yön Radyo’da yayınlanan “Bizim Stüdyo” programında Başak İkiz’in sorularını yanıtlayan DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Temsilcisi Nihat Bencan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bazı işyerlerinde işverenler yasaya aykırı şekilde çalışanların e-Devlet şifrelerini aldı ve sendikaya üye olup olmadığını kontrol etti. İşçilerin hangi sendikaya üye olduğu da dikkate alınarak ona göre tavır alındı 50 işçi de  işten çıkarıldı dedi.

 Nihat Bencan, ‘’İşciler ,sendikaya kayıt olduktan sonra işverenler tarafından sendikayı istememe alışkanlıklarından kaynaklanarak tehdit ediliyor. İşcilere E- Devlet şifrenizi alın muhasebeye gelin diye mesaj gönderiyorlar. Türk Ceza Kanunu’nun 138. Maddesine göre bu açıkça suç. İşçilere baskı yaparak E- Devlet şifresini istiyorlar vermiyorlarsa işten çıkarıyorlar, şeklinde konuştu.

 Suriyeli göçmenlerin kaçak işçi olarak çalıştırıldığını anlatan Bencan, tekstil işçilerinin giderek kötüleşen çalışma koşullarını şöyle anlattı:

 İşverenler, tekstil işçilerinin çalışma koşullarını gün geçtikçe zorlaştırıyor ve ücretlerini düşürüyor. Sendika veya işçiler hak aramaya başladığında bunun önüne geçebilmek için baskı yapıyorlar. Özellikle son günlerde gündeme gelen baskılardan biri ;16 saat çalışmak. İş kanunun hiç bir yerinde yok. İşçinin sırtından daha fazla nasıl para kazanabiliriz bunun hesabı yapılıyor. İşçiler asgari ücret üzerinden gösteriliyor fazla mesaileri elden veriliyor. Böylece işçilerin kıdem tazminatlarına ve emeklilerine yansıyacak hak kaybını da ortaya koyuyorlar. İşverenler genel olarak işçiler iş kanuna göre çalışmasın bizim kanunumuza göre çalışsın istiyor. Bizim çağrımızın, haykırışımızın, olaya karşı çıkışımızın sebebi bu hak kayıplarının ortadan kaldırılması. İnsanlarının iş kanuna göre çalıştırılması’’ dedi. 

 

NİHAT BENCAN’IN YÖN RADYOYA YAPTIĞI ACIKMLAMALARI DİNLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ

İLGİLİ HABERLER