Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

'Elektrik ve doğalgazda en az yüzde 10 indirim olması gerekir'11.11.2018 08:27:38
Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, elektrik ve doğalgazda indirimin en az yüzde 10 olması gerektiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Yeni yıla kadar zam yok. 1 Ocak itibarıyla indirim olabilir” açıklamasını değerlendiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, indirimin en az yüzde 10 olması gerektiğini belirtti.

Kumbaroğlu, “ABD Doları Türk Lirası karşısında ağustosta yüzde 33 değer kazandı. Eylülde yüzde 9.5 ve ekimde yüzde 7.8 değer kaybetti. Dolayısıyla ağustos-ekim arası Türk Lirası’nın değer kaybı yüzde 11’le sınırlı kaldı. Son üç aylık bu veriler ışığında, en az yüzde 10’luk bir indirim beklentisi ortaya çıkıyor” dedi.

Bakan Dönmez, önceki gün elektrik ve doğalgaz fiyatlarıyla ilgili “Şartlar oluştuğunda yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir ama bugünden söylemek mümkün değil” demişti. Konutta elektriğe yılbaşından bu yana yüzde 45, doğalgaza yüzde 30 oranında zam yapıldı. Dolar/TL kurunda son dönemde kaydedilen düşüşe ve petrol fiyatlarındaki gerilemeye rağmen enerjide indirime gidilmedi.İLGİLİ HABERLER