Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Ekmek fiyatına yeni düzenleme... İşte detaylar18.5.2017 19:43:20
Sebze meyve fiyatlarını Rekabet Kurumu aracılığıyla denetleyecek olan devlet, ekmek fiyatlarına da el attı.

Temel gıda maddesi ekmeğin fiyatı artık tek merkezden belirlenecek. Ekmek fiyatları için yeni bir model üzerinde çalışıldığını ilk olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.

Buna göre, ekmek fiyatına merkezi bir komisyon karar verecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, komisyona kimlerin katılacağı ve kararların nasıl alınacağı konusunda çalışmanın devam ettiğini açıkladı.

Bakan Çelik, "Merkezde, Ankara'da bütün sivil toplum kuruluşlarının yani esnaf odalarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin katılımıyla bir yapının oluşması mı doğru olur, yoksa illerdeki bu yapının olması mı doğru olur şeklindeki çalışmamız şu anda hem fırıncılar odasıyla ve esnaf odasıyla devam ediyor; hem de gıda komitesinde bu konu gündeme geliyor" dedi.

Tek merkezden fiyat önerisini desteklediklerini belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ise taban fiyat önerisinde bulundu.

Özer, "Tek merkezden belirlenirken ekmek fiyatının, taban fiyatının belirlenmesi lazım. Bakkal ve bayilere satış fiyatının belirlenmesi lazım, çünkü ekmekte en büyük vurgunu bakkal bayilerin dışında zincir marketlerin yüzde 35-40'lara varan kar marjları belirlemektedir" dedi.

şu anda İstanbul'da 250 gram ekmeğin fiyatı semtlere göre değişmekle birlikte 1 lira 25 kuruştan satılıyor. Ekmeğin fiyatı Ankara'da 1 lira 10 kuruş, İzmir'de ise 1 lira 25 kuruş.İLGİLİ HABERLER