Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

'ÖSO Afrin'de evleri yağmalıyor' iddialarına ilişkin inceleme başlatıldı19.3.2018 20:59:42
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin’e giren ÖSO unsurlarının evleri yağmaladığına dair iddiaları ciddiye aldıklarını, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.
Kalın, CNN International canlı yayınında TSK ve ÖSO'nun Afrin'in merkezini tamamen kontrolü almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin bölgesini terör örgütü PKK’nın kolu olan PYD/YPG'den temizlemek için gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “PKK, BM ve ABD tarafından bir terör örgütü olarak tanınıyor. Eğer teröre karşı mücadelede samimi iseler Türkiye’nin sınırlarını bu terörist unsurlardan arındırmasını desteklemeliler.” ifadelerini kullandı.

Harekatın başında gündeme gelen, sivillerin korunması gibi konularda Türkiye’nin çok dikkatli davrandığını ve sicilinin temiz olduğunu vurgulayan Kalın, şöyle konuştu: “Geçen yıl Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanı DEAŞ’tan temizledik, aynısını Afrin’de de yaptık. Sivil kayıplardan kaçındık. Musul, Rakka ve diğer bölgelerdeki operasyonlardaki sivil kayıplarla karşılaştırdığınızda, buralardaki operasyon yapılan kentlerin operasyon öncesi ve sonrası görüntülerini karşılaştırdığımızda, sicilimizin ne kadar temiz olduğu gayet açık görünüyor."

İNCELEME BAŞLATILDI

Türkiye’nin operasyonun başından bu yana amaçları konusunda şeffaf olduğunun altını çizen Kalın, Afrin’e giren ÖSO unsurlarının evleri yağmaladığına dair iddiaları ciddiye aldıklarını, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

Bazı grupların verilen emirlere aykırı davranarak bu tür eylemlere girişmiş olabileceğini ifade eden Kalın, Türkiye’nin Afrin operasyonunun asıl amacının ilçe halkının güvenliğini sağlamak olduğunu, söz konusu olayların ciddi şekilde incelendiğini, halkın güvenliğini sağlamak için gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.

Kimsenin güven problemi nedeniyle ilçeyi terk etmesini istemediklerini kaydeden Kalın, PYD/YPG’nin sivillerin çıkmasına izin vermeyerek onları kalkan olarak kullandığını hatırlattı.İLGİLİ HABERLER