Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

KKTC'de seçim ikinci tura kaldı... Kilit parti CTP11.10.2020 21:19:04
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50'nin üzerinde oy alamadı.

KKTC'de bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50'nin üzerinde oy alamadı. İkinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılan seçimde Ankara'ya yakınlığıyla bilinen Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yarışması bekleniyor. 

İkinci turun kaderini ise seçimde üçüncü olan ve federasyon yanlısı siyasi çizgisiyle tanınan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman belirleyecek gibi görünüyor.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugün 10. kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Yerel saatle 18.00'de sandıklar kapandı, oy sayım işlemi başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlere katılım oranının yüzde 55 civarında olduğunu duyurdu.

Açıklanan ilk verilere göre, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, yaklaşık yüzde 32.42 oy oranı ile yarışı önde götürüyor. İkinci sıradaki Mustafa Akıncı’nın oy oranı 29.83. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise 21.61 ise üçüncü sırada. Oy sayım işlemi devam ediyor.  

Adaylardan hiçbirinin ilk turda salt çoğunluğa erişememesi halinde, en yüksek oyu alan iki aday 18 Ekim'de ikinci turda karşı karşıya gelecek.

Tatar'ın 6 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Maraş'ın kısmen açılacağını açıklaması sonrası, hükümet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekilmiş ve KKTC hükümeti düşmüştü.

TUFAN ERHÜRMAN: HALKIN BÖLÜNMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ:

Bu arada CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, oylar henüz sayılırken partisinin genel merkezinde açıklama yaptı. Erhürman şunları kaydetti: 
“Seçimin sonucu aşağı yukarı belli oldu, ikinci tura çıkan iki aday  belli oldu. Kıbrıs Türk halk iradesini ortaya koydu. Saygı duyuyoruz. CTP, önümüzdeki 5 yıllık sürecin zorlu bir süreç olduğunun farkındadır. İçerde ve dışarda sorunlar vardır. Bu dönemde halkın bölünmesine parçalanmasına müsaade etmeyeceğiz. CTP kurumları olan, 50 yıllık kurumsal bir partidir, muhtemelen yarından sonra parti meclisimiz toplanacak, seçimin sonucunu değerlendirecek. Bu akşamın galibi olan adayları tebrik ederiz. CTP, halkın önünün kapatılmasına, halkın bölünüp parçalanmasına izin vermeyeceğiz ” İLGİLİ HABERLER