Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Asgari ücretlilerin merak ettiği soru: "Gelir vergisi diliminden kimler etkilenecek?"26.9.2020 11:15:17
Eylül ayı ile birlikte gelir vergisi dilimine girenler maaşlarında azalma yaşayacak. Ahmet Kıvanç, HaberTürk'ün sitesinde asgari ücretlilerin vergi diliminden etkilenme durumunu yorumladı.

Ücret gelirlerinin 2020 yılında 22 bin liraya kadar olan kısmı yüzde 15, 22-49 bin lira arasındaki kısmı ise yüzde 20 oranında vergilendirilecek. Asgari ücretle çalışanların ücretleri eylül ayından itibaren yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecek. Evli ve çocuğu bulunan asgari ücretliler, bu aydan itibaren gelir vergisi diliminden etkilenmeye başlayacak. Eylül ayı ücretlerinde 25 lira azalma olacak. Ekim ayından yıl sonuna kadar ise aylık ücretlerinde 125 liraya varan düşüş yaşanacak. Bekar asgari ücretlilerin eline geçen net ücret, ocak ayındaki 2 bin 324 TL’nin altına düşmeyecek. Bu kişilere, aradaki fark kadar ilave asgari geçim indirimi (AGİ) uygulanacak.

Eşi çalışmayan veya çocuğu bulunanların AGİ dahil eline geçen net ücrette ise vergi diliminden dolayı bu aydan itibaren düşüş olacak. Üç çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen net ücret bu ay 25.70 TL, ekim-kasım-aralık aylarında da aylık 125.08 TL azalacak. Üç çocuklu bir asgari ücretli ile eşi çalışan 4-5 çocuklu ve eşi çalışmayan 2 – 3 çocuklu asgari ücretlinin net ücretteki azalmadan dolayı yıllık kaybı 400.94 TL olacak.

Okurumuz İlhan Bey’in hatırlatması yerinde. Ele geçen net ücrette yaşanacak bu azalmadan, ocak ayından beri kesintisiz çalışmaya devam edenler etkilenecek. Kısa çalışma veya ücretsiz izin dolayısıyla ücret alamamış olan kişiler ise yüzde 15 oranındaki sigorta primi düşüldükten sonra kalan kazançları toplamı 22 bin lirayı aştığı andan itibaren vergi diliminden etkilenmeye başlayacaklar. Alınmayan ücretin vergisi olamayacağı için, pandemi dolayısıyla üç ay ve daha fazla süreyle ücret alamamış olan kişiler bu yıl içinde yeniden ücret almaya başladıklarında vergi dilimindeki artıştan etkilenmeyecekler.İLGİLİ HABERLER