Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin ekonomisi koronavirüs pandemisinin etkilerini aşıyor… Veriler pozitife döndü3.8.2020 14:54:27
Üretim, ticaret ve tüketim tekrar istikrara kavuşuyor…Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, işletmelerin daha büyük gelişme gerçekleştirmelerini hızlandırmak için her türlü yönteme başvurulması gerektiğini vurguladı.


KÜRESEL EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ

Küresel ekenominin lokomotifi konumundaki Çin ekonomisi, Covid-19 salgını sonrası yaşanan negatif durumu aşarak tekrar pozitife döndü.

Başkent Beijing'de işletme liderleriyle düzenlenen sempozyuma bizzat başkanlık eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, COVID-19 salgınından dolayı Çin'de çok sayıda piyasa varlığının büyük baskıyla karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, piyasa varlıklarının ekonominin kalkınma gücünü taşıdığını, dolayısıyla piyasa varlıklarını korumanın toplumun üretim güçlerini korumak anlamına geldiğini vurguladı. Xi etkinlikte yaptığı konuşmada, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlanmasından bu yana sosyalist piyasa ekonomisi sistemi oluşturulduğunu ve bu sistemin sürekli iyileştirildiğini, piyasa varlıklarının da canlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Xi, piyasa varlıklarını korumak ve canlılıklarını ortaya çıkartmak, ayrıca işletmelerin daha büyük gelişme gerçekleştirmelerini hızlandırmak için her türlü yönteme başvurulması gerektiğini vurguladı.

ALINAN TEDBİRLER ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Xi’nin vurguladıı gibi Çin’in  piyasa varlıklarını korumak ve canlılıklarını ortaya çıkartmak için gösterdiği çabalar ekonomide etkisini göstermiş durumda.

Pandemisi sonrası Çin ekonomisinin tekrar pozitif duruma dönüşünü açıklanan resmi verilerden görmek mümkün. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre, yılın ilk yarısında Çin ekonomisi önce düşüş, daha sonra da artış gösterdi. Ekonomi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,2 oranında büyüdü. Başlıca endekslerde yeniden toparlanma görüldü.

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından yayımlanan verilere göre, nisan-haziran aylarında Çin'in dış ticareti istikrara kavuştu, son 3 ayda Çin'in dış ticaretinde pozitif büyüme kaydedildi. Verilere göre, Çin dış ticarette haziran ayında yüzde 5,1'lik artış gördü, ihracat yüzde 4,3 artarken, ithalat yüzde 6,2 yükseldi. Böylece bu yıl Çin'in ithalat ve ihracatında ilk kez artış eğilimi görüldü.

Yılın ilk yarısında Covid-19 salgınından etkilenen Çin'in dış ticaretinin beklentilere göre daha istikrarlı seyrettiğini görüyoruz. Bu da Çin hükümetinin dış ticareti korumaya yönelik tedbirlerinin sonuç verdiğinin bir göstergesi…

HIZLI TOPARLANMADA KUŞAK VE YOL’UN ETKİSİ

Çin’in dış ticaretindeki hızlı iyileşmede Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkeler ile işbirliğinin rolü büyük.  Güzergâhtaki ülkeler arasında ASEAN, Çin'in en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürmeye devam ediyor.

Yılın ilk yarısında Çin'in ASEAN'a ithalat ve ihracat hacmi Çin'in toplam dış ticaretinin yüzde 14,7'sini oluşturarak yüzde 5,6 artışla 2,09 trilyon yuana ulaştı.ASEAN, Avrupa Birliği'nin (AB) yerini alarak Çin'in en büyük ticaret ortağı haline geldi.

ÖZEL İŞLETMELER DE ÖNEMLİ ROL OYNADI

Çin gümrük verilerine göre özel işletmeler de dış ticaretteki artışta önemli rol oynadı. Yılın ilk yarısında özel işletmelerin ithalat ve ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,9 artarak 6,42 trilyon yuana ulaştı. Aynı zamanda özel işletmelerin ithalat ve ihracatı, toplam ticaret hacminin yüzde 45,1'ini oluşturdu.

TÜKETİM PİYASASINDAKİ ŞÜPHELER GİDERİLDİ

Pandemi sonrası Çin ekonomisindeki toparlanmayı kargo ve e-ticaret sektöründen de izlemek mümkün… Çin hükümeti tarafından açıklanan verilere göre, hızlı kargo sektörü, yılın ilk yarısında COVID-19 salgını nedeniyle gelen olumsuz etkilerden yavaş yavaş sıyrılarak, toparlanmaya başladı. Veriler, iş hacminde artış hızının yüzde 22,5'e ulaşarak, geçen yılın ortalamasına yaklaştığını gösterdi.

E-Ticaretin en çok geliştiği ülkelerden biri olan Çin'de hızlı kargo sektöründeki süratli toparlanma, tüketim piyasasının yavaş yavaş canlandığının bir göstergesi.

Tüketim, yıllardır Çin ekonomisinin büyümesinin en önemli motoru. Tüketimin geçen yıl Çin ekonomisine yönelik katkısı yüzde 57,8'e ulaştı ve gayrisafi yurtiçi hasılaya yönelik katkısı ise 3,5 puanı buldu. Tüketim, Çin'in büyümesinde en büyük itici güç olma konumunu art arda altı senedir koruyor. COVID-19 salgını ortaya çıktıktan sonra, uluslararası toplumda tüketimin Çin ekonomisinin itici gücü olup olmayacağı hakkında bir şüphe vardı. Çin, sürekli canlanmakta olan tüketim piyasasıyla bu şüphelere cevap veriyor.

Çin'in sahip olduğu 1 milyar 400 milyon nüfustan 400 milyonu orta sınıf mensubu. Dolayısıyla tüketim piyasasında büyük bir dayanıklılık ve potansiyel mevcut. Salgının yüz yüze alışverişi etkilediği bir zeminde, online alışveriş bu boşluğu hemen doldurdu.

5G, bulut, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojilere dayalı yeni tüketim modeli sürekli büyüyerek, Çin ekonomisine yeni bir dinamizm katıyor.

ÇİN EKONOMİSİNİN TOPARLANMASI ULUSLARARASI ALANDA YANKI BULDU

Covid 19 salgını sonrası Çin ekonomisindeki hızlı toparlanma uluslararası alanda da yankılanmış durumda.

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, Çin'in Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana, büyüme kaydeden ilk başlıca ekonomi olduğuna işaret edildi. CNN'de yer alan yorumlarda ise Çin ekonomisinin yeniden canlanmasının diğer ülkeler için de bir müjde olduğu ifade edildi.

IMF ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda Çin ekonomisine dönük güvenin yüksek olduğuna dair işaretler verilmişti.ANZ Bank analistleri de ikinci çeyrekteki büyümeden hareketle salgın sonrası dönemine giriş yapan Çin ekonomisinin diğer ülkelere göre en az 1 ila 2 çeyrek daha erken canlanma gerçekleştiğini ifade etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de Küresel CEO Konseyi'ne gönderdiği mesajda, Çin'in reformu derinleştirmeye ve dışa açılmayı genişletmeye devam edeceğini, yerli ve yabancı işletmelerin gelişmesi için daha iyi bir iş ortamı oluşturacağını belirtti.

İLGİLİ HABERLER